Екскурсії для молоді з Дніпрових Порогів до Рибальського кар’єру

У 2018 році команда регіонального ландшафтного парку “Дніпрові пороги” бере участь у природоохоронному конкурсі «The Quarry Life Award», який проводить ПрАТ «ХайдельбергЦемент Україна». Наш еколого-освітній проект під назвою «БОТАНІЧНІ ЕКСКУРСІЇ НА РИБАЛЬСЬКИЙ КАР’ЄР ТА НАВКОЛИШНІ ГЕОСАЙТИ ДЛЯ СІЛЬСЬКОЇ МОЛОДІ» є одним із шести, відібраних національним журі конкурсу для подальшої участі у змаганні. Основним об’єктом для досліджень в рамках конкурсу є Рибальський кар’єр, відомий далеко за межами України завдяки оригінальній викопній мандриківській фауні. Але нашу увагу протягом сезону буде прикуто до світу рослин, які спонтанно розселилися в кар’єрі за достатньо тривалий час його існування. Головними дослідниками флори будуть власне учні та вчителі сільських шкіл, розташованих у порожистій частині Дніпра, тобто в районі розташування регіонального ландшафтного парку “Дніпрові Пороги”. Завдання адміністрації регіонального ландшафтного парку забезпечити методичну допомогу, організувати самі екскурсії, надавати ботанічні консультації учасникам та координувати роботу протягом сезону, тобто до кінця літа 2018 року.

Важливо, що діти зможуть вивчати рослини не лише у найвідомішому діючому гранітному кар’єрі Порожистого Дніпра,  але й порівняти їх з тими, що зростають в їхній місцевості, оскільки для кожної школи-учасниці передбачено також проведення пізнавальних екскурсій в околицях своїх населених пунктів.

Звісно, де є багато учасників і є дослідження, має бути і конкурс! А будь-яка наукова інформація, у тому числі й зібрана дітьми, має бути оприлюднена. Тому за підсумками проекту всі учасники зможуть підготувати звіти, з-поміж яких буде обрано переможців. Утім, переможцями будуть усі учасники, оскільки такі екскурсії надихають юнаків та дівчат до подальшого вивчення рідної природи, і крок за кроком формують у свідомості молоді відповідний образ малої Батьківщини з її правічними скелями понад Дніпром, кар’єрами і балками, і, звісно, барвистим і різноманітним світом дикорослих квітів, дерев, кущів та ліан.

Нашу активність протягом сезону буде спрямовано перш за все на сільські школи Порожистого Дніпра. Проте ми відкриті й для міських шкіл, які за бажання можуть приєднуватися до наших екскурсій та змагань. Бо спілкування між учасниками, нові знайомства, єднання навколо ідеї захисту і відродження природи Дніпрових Порогів, – ще одна, чи не найважливіша мета цього проекту.

На першому етапі  передбачачаємо провести презентації для вчителів і учнів у першій половині травня 2018 р. у школах і сформувати команди (від 3 до 10-12 учнів) з дітей та вчителів у тих школах, які виявлять бажання до подальшої участі. На другому етапі, наприкінці травня-початку червня команди разом з представниками нашої ініціативної групи вирушать на ботанічні екскурсії: спочатку до найближчих виходів скель (біля своїх населених пунктів), а потім – до Рибальського кар’єру. Школи зможуть позмагатися за кращий звіт. За підсумками плануємо провести фінальну зустріч усіх учасників з обох берегів Дніпра (Солонянський, Синельниківський та Дніпровський райони), де буде можливість познайомитися, обмінятися враженнями, та отримати заохочувальні призи для учасників та переможців. До цієї зустрічі (яку плануємо на кінець серпня) буде видано буклет з інформацією про команди учасників та результати досліджень з наведенням списків видів флори, виявлених дітьми та керівниками груп, цікавою інформацією про рослини, а також про роль кар’єрів у формуванні сучасних екосистем та ландшафтів Порожистого Дніпра.

Слідкуйте за нами у блозі на сайті конкурсу – https://www.quarrylifeaward.com.ua/project-updates/2018-02-05-botanichni-ekskursiyi-do-ribalskogo-karieru-ta-nayblizhchih-geosaytiv, вподобайте нашу сторінку у Facebook – https://www.facebook.com/Botanic.Rybalsky.Quarry/ , приєднуйтесь до наших ботанічних екскурсій, вивчайте світ дикої природи і захоплюйтесь разом із нами!

Керівник проекту Вадим Манюк

Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!