Петро-Свистунове

Петро-Свистунове — хутірець, підпорядкований Військовій сільській раді Солонянського району. Знаходиться на правому березі Дніпра за чотири кілометри від річки. Заснований 1882 року переселенцями з однойменного села на лівобережжі Дніпра з маєтку поміщиків Свистунових, де були важкі умови для життя селянам, колишнім кріпакам. Назва походить від імені Петра Свистунова.

З сайту сільради- територія сучасного хутора, за офіційними даними, становить 7,8 га. Населення — 7 осіб, домогосподарств — 4. Газове опалення має два домогосподарства, водопостачання — централізоване.

Хто ви, пане генерале?

Дворянин і поміщик Катеринославського намісництва Петро Семенович Свистунов (1732—1808) закінчив Сухопутний шляхетний кадетський корпус. Дослужився до генерал-поручика. Кавалер багатьох орденів. Багатий поміщик, він невдовзі після ліквідації Запорозької Січі у 1777 році отримав під рангову дачу в Новомосковському повіті 15 тисяч (!) десятин землі. На ній 1780 року поселив село Петрівку, в майбутньому — Петро-Свистунове.

Тим часом генерал робив кар’єру і в 1779-1782 роках був курським губернатором. Ще за ним у Херсонській губернії значилося 7500 десятин землі. Поміщик мав чин дійсного статського радника, сенатора — здавалося, все добре.

Раптом генерал-аншеф Свистунов потрапляє в опалу при цариці Катерині, але продовжує володіти своїми багатствами. 1806 року, коли вже став існувати Олександрівський повіт, лівобережне село Петро-Свистунове «перейшло» з Новомосковського в Олександрівський повіт і нараховувало 397 кріпаків (нині це село у Вільнянському районі Запорозької області).

Цей нетиповий чиновник був ще й письменником і перекладачем. Його дружиною стала Олександра Єгорівна Неклюєва, народила йому сина Миколу (1770—1815). Син успадкував великі батькові землі. Але мешкав у столиці, був членом Імператорської академії наук, мав придворне звання камергера, а служив членом Мануфактур-колегії.

З Марією Олексіївною Ржевською мали шестеро дітей. Дружина пережила чоловіка на 51 рік. З їхніх дітей син Петро (1803—1889), названий на честь діда, став декабристом. А його старший брат Олексій, навпаки, був успішний служака — дійсний статський радник, камергер… Він одружився і помер у Штутгарті. А його дружина Надія Львівна Салогуб (1815—1903) ще 1899 року володіла лівобережним Петро-Свистуновим. Це при ній сталося переселення колишніх кріпаків у наш нинішній Солонянський район. Їх дочка Софія стала баронесою Корф.

Так в одній родині поєдналися бунтарі й віддані слуги престолу.

У лівобережному селі Петро-Свистунове народився відомий український оперний співак, народний артист СРСР Іван Паторжинський (1896—1960). Там його батько служив псаломщиком у місцевій церкві.

Автор: ЧАБАН Микола, краєзнавець, заслужений журналіст України

Про історію та сучасне життя в селі можна дізнатися з публікації Миколи Чабана

Мапа:


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!