Широкополе

Воно майже на кордоні Дніпропетровської і Запорізької областей. Варто лише з’їхати з траси –  потрапиш у сільце Широкополе. Хоч дехто наполягає на назві Широкопілля.

Обидва топоніми, зрештою, вдало віддзеркалили місцевий краєвид – степові простори розтинає довжелезна балка Канцерка (Канцерівка), права притока Дніпра. На балці зустрінуться вам і ставок, і струмок, і … багата історія.

У селі декілька вулиць. Назви нейтральні – Широка, Зелена, Пристепова, перейменовувати їх не довелося…

Рядки історії

Башмачанська сільрада може пишатися минулим і гарними краєвидами. Вважається, що село виникло в першій половині XIX ст. як власницьке. Ним володів капітан Олександр Морозов. Тому Канцерополь ще звався Морозівкою.

Останнім поміщиком, який володів землями при Канцерополі, був його син Сергій Олександрович Морозов (1846 р. н.), гласний Катеринославського повітового земського зібрання в 1893 році. За ним на зламі XIX і XX століть значиться близько 400 десятин.

Сто років тому Канцерополь належав до Солонянської і волості. Після війни, в березні 1946 року Президія Верховної Ради УРСР ухвалила перейменувати його в Широкополе. Після Другої світової війни вирішили замінити всі німецькі назви. Однак Канцерополь не мав відношення до німецьких назв! Історик козацтва Дмитро Яворницький у нарисі «Дніпрові пороги» (1928) пише про балку Канцюрову: «Тут жив козак-сидень Канцюра, од того козака Канцюри і селище його прозвали Канцюрове». Але перейменовувачі 1946 року Яворницького не читали…

Автор: Чабан Микола, краєзнавець, заслужений журналіст України

Більш детально про історію та сучасне життя с.Широкопілля читайте у публікації Миколи Чабана: Чабан М. Широкополе. Без води, але з минулим // Зоря. – 25 січня. – 2017. – с. 8.  

Мапа:


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!