Походження каменів. Жахливі змії, велетні

Після багатирів ще жили змії, тіко уже з однією головою. У нас, кажуть, жило три зміяки: один на острові Хортицькому, другий – на порозі Гадючому, а третій – на острові Перуні, що нижче порога Будила. Пещери їх і тепер єсть. Ці зміяки похожі були на великих гадюк, тіко уміли літать.

Кулики (острівки)

Кулики, – ів, мн. – два невелкі острови під лівим берегом Дніпра нижче Сурського порога (за В.Чабаненко). Д.Яворницький зазначає, що острівки Кулики розташовувалися перед дамбою Лоханського порога, праворуч. Назва, ймовірно, походить від того, що на них часто сідали птахи кулики. Таку ж назву має й перша лава Лоханського порогу – Куликівська. На рукописній мапі лоцмана О….

Моргун (підводна скеля)

Моргун, -а, ч. Підводна скеля нижче острова Великого Дубового. Дуже небезпечна для лоцманів. Названа за прізвищем одного з них. В.Чабаненко. Порожистий Дніпро. Історико-топонімічний словник. – Запоріжжя: ЗНУ, 2008. –  С. 102.

Ґаджола

Ґаджола, и, ч. – камінь при самому правому березі Дніпра вище порога Будила. Назва пов’язана з прізвищем лоцмана чи рибалки Ґаджоли. В.Чабаненко. Порожистий Дніпро. Історико-топонімічний словник. – Запоріжжя: ЗНУ, 2008. –  С. 39.

Ґудзик

Ґудзик, -а, ч. – камінь під правим берегом Дніпра біля Кічкаської переправи. Про нього в кінці 19-го століття Якову Новицькому місцеві жителі розповідали таке:  «Ґудзик – то невеличкий камінь у воді, прозваний так, що як спаде вода, то він, мов той ґудзик, вигляда з води». В.Чабаненко. Порожистий Дніпро. Історико-топонімічний словник. – Запоріжжя: ЗНУ, 2008. – …

Дядько

Дядько, -а, ч. – камінь під правим берегом Дніпра навпроти голови острова Дубового. Був відомий іще як Чортів Дядько та Чортів. Являв небезпеку для лоцманів. Цілком можливо, що  назва Дядько – це переінакшене Дідько (тобто Чорт). В.Чабаненко. Порожистий Дніпро. Історико-топонімічний словник. – Запоріжжя: ЗНУ, 2008. –  С. 55.

Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!