“Нариси фауни степової Надднiпрянщини” – цінне джерело знань про природу Надпоріжжя

05 Вересня 2017

ЧЕГОРКА Петро
Петро ЧЕГОРКА

зоолог, краєзнавець, головний редактор часопису "Свята справа-ХХІ", голова правління еколого-туристичного об'єднання "Орлан"

ІЛЛЯ ІЛЛІЧ БАРАБАШ-НІКІФОРОВ (1894-1980 рр.) – видатний зоолог, доктор біологічних наук, професор, відомий фахівець у галузі екології тварин, життя якого пов’язано з вивченням ссавців і роботою в університетах і зоологічних музеях Дніпропетровська і Воронежа. Автор кількох монографічних зведень і підручника “Теріологія”.

Народився він 2 (21 за старим стилем) червня 1894 р. в Катеринославі в сім’ї агронома-дослідника. Тут він і виріс, і вивчився на біолога. У студентські роки паралельно з навчанням він працював у школі та краєзнавчому музеї, часто виїздив у експедиції. Зокрема, 1925 р. він брав участь у гельмінтологічній експедиції К. І. Скрябіна, а 1927 р. — в експедиції з вивчення промислової фауни Баренцева моря, був також членом Західно-Сибірської комплексної науково-промислової експедиції “Союзпушнины”, що займалася створенням промислових запасів ондатри.

Серед праць І. І. Барабаша-Нікіфорова “дніпропетровського” періоду класичною, хоча наразі незаслужено мало цитованою стала монографія “Нариси фауни степової Надднiпрянщини” (1928). Значний обсяг книги (75 сторінок зі 136) займає розділ «Загальний огляд природи» (під Степовою Наддніпрянщиною автор розумів «район колишньої Катеринославщини із сумежними з нею смугами теж колишньої Херсонщини й Таврії». В підрозділі IV «Гідрографія» на кількох сторінках приведена характеристика Дніпрових порогів, розміщена оригінальна мапа порожистої частини Дніпра. Текст доповнюють понад 60 фотографій та малюнків. Книга буде корисною не лише профільним спеціалістам, а й усім, хто цікавиться минулим природи нашого краю.

Завантажити книгу “Нариси фауни степової Наддніпрянщини”


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!