Брандушка різнокольорова

Офіційна назва рослини: Брандушка різнокольорова, або брандушка різнобарвна – Bulbocodium versicolor (Ker Gawl.) Spreng.

Народні назви: брандушка, просирен, гадючий просурен, сирітки, сниток, підсніжник. У Степовому Подніпров’ї місцеві жителі назву «брандушка» не вживають, натомість поширеними є назви «просирен» і «підсніжник».

Маленька степова рослина з родини пізньоцвітових (Colchicaceae) – одна з найперших весняних квіток, яку справедливо називають «степовим підсніжником». Її тендітні рожеві квіти дуже нагадують квіти близьких родичів брандушки – пізньоцвітів. Хоча згідно із сучасною, загальноприйнятою для Європи систематикою (The Plant List) для квіткових рослин брандушку й не виділяють в окремий рід, а розглядають як підвид більш широкого виду – пізньоцвіту шкірястоцибулинкового (Colchicum bulbocodium Ker Gawl.), розповсюдженого також на гірських пасовищах по всій південній та південно-східній Європі, від Піренеїв до Кавказу.

Квіти брандушок з’являються навесні по степових балках та берегових крутосхилах Дніпра та інших річок Степового Подніпров’я рано навесні, в теплі роки вже в середині лютого, в холодні – протягом березня. І лише один-єдиний конкурент є у брандушок у степу, який може позмагатися за звання найранішньої степової весняної квітки – це шафран сітчастий. Його білуваті квітки можуть оживити змарнілі після суворої зими зіллясті пагорби ще на декілька днів раніше за брандушку. Шафрани, особливо гірські види з рожевими квітами, до речі, зовнішньо теж схожі з брандушками, але належать до іншої родини квіткових рослин – півникових.

В Україні брандушка трапляється по всій степовій зоні, але скрізь є рідкісною рослиною, занесеною до Червоної книги України. На Дніпрових Порогах брандушки трапляються зрідка, хоча в деяких місцях іноді навіть утворюють досить щільні килимки (колись, наприкінці 1990-х рр., вдалося спостерігати навіть явище масового їхнього квітування на схилі правого берега Дніпра, у південній частині регіонального ландшафтного парку). Але за останні десятиліття чисельність квітучих рослин у цій популяції значно скоротилася. Загалом брандушку можна побачити весною як на правому, так і лівому берегах Дніпра обабіч затоплених порогів, однак є вони далеко не в кожній балці.

Рослинки потребують ретельної охорони як представники рідкісного червонокнижного виду, який є окрасою заповідних наддніпрянських степів. З-поміж ряду причин, через які популяції брандушки скорочують ареал і чисельність, однією з найважливіших в ландшафтному парку «Дніпрові Пороги» є швидке заростання схилів зі степовою рослинністю деревами та чагарниками. Загалом для розробки стратегії збереження брандушки на Дніпрових Порогах потрібні спеціальні стаціонарні дослідження за популяціями на території регіонального ландшафтного парку.

Вадим Манюк

Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!