Лоханський поріг

 

Лоханський поріг – третій поріг на Дніпрі, після Кодацького і Сурського. За свідченням Олександра Афанасьєва-Чужбинського, це

“єдиний поріг, в якому старий шлях (для проведення суден і плотів) має напрямок до лівого берега. На гідрографічній карті дніпровських порогів і в дослідженнях до пояснення “Древньої російської історії” Лерберга він названий Лоханським, у “Древній російській гідрографії за казкою запорозьких черкас” – Лоханним, у Костянтина ж Багрянородного слов’янською – Островуні праг, а руською – Улворсі”.

Дмитро Яворницький про Лоханський поріг у книзі “Дніпрові пороги” пише так:

“Лоханський поріг, відомий Костянтинові Багрянородному. “Коли руси, каже він, – пройдуть перший поріг, то взявши останніх людей з берега, пливуть і доходять до другого порога, який по-роські зветься Улворси, по-слов’янські Островуніпрах, що визначає острів-поріг. І цей поріг схожий на перший (Кодацький); через це руси знову висаджують людей, човни проводять, як і раніш”. Назву порога лоцмани пояснюють так, що в ньому вода плещеться, як у лоханці, через те він і Лоханський. Лоханський поріг один із страшних, згубних порогів. Він на півверстви нижче Сурського; ширина близько 60 (саженів), довжина з правого боку – 127, з лівого – 78, падіння води – 0,77 саж.; падає трьома лавами – Куликівською, Плоською та Черепашиною; має канал з накидного каменю, коло лівого берега 60 саж. довжини; фарватер води вище порога – 1 саж., нижче порога – 8 футів. 

Щодо розмірів порогу, ці данні суттєво відрізняються від тих, які наводить О. Афанасьєв-Чужбинський, який зазначає, що Лоханський поріг має довжину 200 сажнів, падіння 1 сажень, 2 фути і 2 дюйми.

 

 

Мапа:


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!