Мігматит

Мігматит [від грец. migma – суміш, англ. migmatite, injector gneiss] – найпоширеніша кристалічна порода докембрійського віку в районі Дніпрових Порогів. Завдяки процесам метаморфізму та його вищого ступеню – анатексису[1], мігматити зустрічаються практично на всіх рівнях докембрійського розрізу, але найбільш притаманні дніпропетровському комплексу. В породах сурського та мокромосковського комплексів вони зустрічаються у обмеженій кількості у вигляді ксенолітів[2] та останців.

Мігматит представлений ​​кількома контрастними, перешарованими і проникаючими одна в одну складовими: субстратом темного кольору (меланосомою), складеним метаморфічними утвореннями середнього й високого ступеню метаморфізму (амфіболіти, сланці, гнейси), і світлим матеріалом гранітоїдного складу (лейкосомою), що містить кварц і польові шпати з малою кількістю кольорових мінералів. Термін мігматит увів фінський геолог Якоб Седерхольм у 1907 році. За співвідношенням світлої і темної складових виділяються смугасті (пошарові), лінзоподібні, гіллясті, сітчасті (діктіоніти), брекчієвидні, брилові (агматити), птігматитові плойчасті, складчасті, плямисті (такситові) різновиди мігматиту. За мінеральним складом лейкосоми розрізняють плагіомігматити, в яких плагіоклаз переважає над калієвим польовим шпатом, і ортоклазові або мікроклінові мігматити, в яких калієвий польовий шпат переважає над плагіоклазом.

Походження мігматитів залишається дискусійним вже понад століття. Більшість дослідників пов’язує утворення мігматитів з частковим плавленням корової речовини при метаморфізмі (анатексисі). При збільшенні температури метаморфізму, водовмісні мінерали (мусковіт, частково біотит і амфібол) розкладаються, виділяють воду і створюють умови для появи водонасиченого гранітного розплаву. Частина дослідників пов’язує походження мігматитів з поділом речовини при метаморфізмі і переміщенні порід (метаморфічна диференціація). Деякі дослідники припускають ін’єкційну природу мігматитів, за рахунок пошарового проникнення гранітної магми в метаморфічні породи. За уявленнями Д. С. Коржинського утворення мігматитів відбувається внаслідок магматичного заміщення (гранітизації) за участю флюїдів, якими викликається інтенсивне метасоматичне заміщення порід (розвиток біотиту, кварцу, заміщення плагіоклазу калієвим польовим шпатом), що наближає їх склад до складу гранітів.

Володимир Манюк

[1] Анатексис — процес часткового розплавлення гірських порід на місці залягання при їх зануренні на великі глибини і при регіональному та місцевому прогріванні

[2] Ксеноліт – фрагмент гірської породи іншого походження, який трапляється в застиглій магматичній породі

Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!