Сурський поріг

 

Сурський поріг – другий із Дніпрових порогів. За даними “Енциклопедії українознавства” його довжина біля правого берега близько 96 м, біля лівого — 68 м; спад води – 1,1 м. Однак у Дмитра Яворницького знаходимо інші дані:

“Сурський поріг, невідомий візантійському імператорові Костянтинові Багрянородному, стоїть на сім верстов нижче Кодацького; довжини з правого боку – 48 саж. (102 м), з лівого – 34 (72,5 м), падіння води – 0,24 саж. (0,5 м); падає двома лавами – Чавунною та Бондаревою; мав з правого берега канал з накидного каменю 50 саж. завдовжки; фарватер річки вище порога – 1 саж. (2,1 м), нижче порога – 8 футів (2,4 м). Зразу нижче порога Сурського – невеликий острівок Пуцівка, потім камені Гірнецеві, Колісники, острівки Кулики і Лоханський поріг.”

Поріг розташований навпроти старовинного села Волоське, назва походить від річки Мокра Сура, яка впадає у Дніпро з лівого берега за 1 км вище від порогу, навпроти затопленого Сурського острова. Сурський поріг був малопомітний, без виходів каміння на поверхню. Однак вода у Дніпрі протікала над порогом швидше, ніж звичайно, з завихренням, закрутами, бо дно було усіяне камінням.

Мапа:


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!