ВОЛОСЬКІ СКЕЛІ

Комплексна геологічна пам’ятка розташована на південній околиці села Волоське, на правому березі р. Дніпра.

Одним з найперших дослідників геологічної будови Волоських скель був Валеріан Домгер, який у 1884 р. дав стислий опис виходів кристалічних порід на ділянці між Лоханським порогом та Стрільчою заборою, де й знаходяться Волоські скелі. Породи, що складають Волоські скелі, були вперше виділені в якості самостійної регіональної формації «порфіробластичних гранітів» В. І. Орсою в 1976 р., і віднесені до демуринського комплексу.

Породні асоціації в районі с. Волоського зв’язані з дніпровським тектоно-магматичним циклом, який проявився як період інтенсивного анатексису та палінгенезу, який привів до формування масивів автохтонних та параавтохтонних двопольовошпатових гранітів. Виходи одного з таких масивів, складеного гранітоїдами демуринського комплексу, створюють ландшафтне різноманіття узбережжя Дніпра в районі с. Волоського. Макроскопічно це біотит-роговообманкові порфіробластичні мігматити сірувато-рожевого кольору із ксенолітами біотитизованих амфіболітів, з плямистим розміщенням біотиту та рогової обманки, з жилами апліто-пегматоїдних гранітів.

Найпівнічніша частина Волоських скель, у формі вузького скелястого півострова, що різко вдається у річку і відокремлений від берега вузьким перешийком, має статус геологічної пам’ятки природи місцевого значення (з 1972 року, на площі чотири гектари). Проте, на превеликий жаль, саме ця територія, попри заповідний статус, зазнала найбільшої руйнації ще у радянську добу, коли тут видобували камінь на щебінь, і високий скелястий ріг фактично зрівняли з землею, лишивши тільки купу рваного каміння посередині півострова.

Продовженням Волоських скель з півдня є кам’янистий острівець під правим берегом р. Дніпра, що має назву «Стрільча скеля», і розглядається як окрема пам’ятка природи, одна з найбільш прикметних на всій порожистій частині Дніпра.

Володимир Манюк

 

Мапа:


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!