До дня археолога

15 Серпня 2017

Сьогодні в Україні АРХЕОЛОГИ відзначають професійне свято.
Люди романтичної і надзвичайно важливої професії. Правда, вибір дати для святкування щонайменше неоднозначний, але зараз не про те. Хочу нагадати, що Дніпрові Пороги – одне з найбагатших на пам’ятки археологічної спадщини місць у Східній Європі. І до речі, саме тут стараннями Д. Яворницького перед затопленням порогів було здійснено наймасштабнішу в історії України археологічну експедицію. Але, попри те, величезну кількість археологічних артефактів втрачено через будівництво Дніпрогесу. Ще невідомо скільки й чого розійшлося по приватних колекціях по всьому світу. Втім доскіпливим і щиросердним археологам Дніпрові Пороги можуть подарувати ще не одну масштабну знахідку, які допоможуть вченим прочитати невідомі дотепер сторінки героїчної історії Надпоріжжя.

Проте сучасна археологія – це не лише розкопки і дослідження, але й зусилля, спрямовані на збереження зовнішнього вигляду пам’яток як невід’ємної складової природно-історичного (культурного) ландшафту. І саме зараз настав час дбати про це, адже місяць тому на сесії Дніпропетровської облради депутати прийняли довгоочікуване рішення про створення адміністрації регіонального ландшафтного парку “Дніпрові Пороги”. Прямим обов’язком нової установи має бути організація заходів з вивчення та збереження не тільки природних багатств порожистого Дніпра, але й не меншою мірою – історико-культурної спадщини. А до кінця 2017-го року передбачено виконати проект розширення парку, до складу якого необхідно віднести кургани та всі інші відомі археологічні пам’ятки в межах Порожистого Дніпра. Хочеться вірити, що з початком функціонування парку “доба” тотального нищення культурної спадщини на Дніпрових порогах зрештою завершиться.

На фото вгорі – срібний орел із Вознесенського скарбу (археологічна експедиція “Дніпробуду”, В.Грінченко, 1930 р.)

Вадим Манюк


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!