У будинку-музеї Д. Яворницького Олена Крушинська презентувала перевидання “Нарисів Дніпра” і “Нарисів Дністра” О. Афанасьєва-Чужбинського

14 Квітня 2017

13 квітня 2017 року у Меморіальному будинку-музеї академіка Д.І. Яворницького (м. Дніпро) відбулась презентація українського перевидання справжніх бібліографічних раритетів – “Нарисів Дніпра” і “Нарисів Дністра” письменника та мандрівника Олександра Афанасьєва-Чужбинського (львівське видавництво “Апріорі”, 2016 р.).

Ініціатор та упорядник перевидання Олена Крушинська (Київ) розповіла про історію створення книги у двох томах та її непересічного автора, чиє ім’я несправедливо призабуте.

Олександр Афанасьєв-Чужбинський – відомий у свою епоху письменник, публіцист, етнограф, приятель молодих років Тараса Шевченка. Багато мандрував Україною, вивчаючи народний побут, уклав словник української мови. У 1856–1860 роках здійснив експедицію берегами Дніпра й Дністра, результатом якої стали нариси (книга у двох томах) – ґрунтовне краєзнавче та етнографічне дослідження і водночас захопливий художній твір у жанрі дорожніх нотаток з безліччю живих діалогів.


У першому томі, «Нарисах Дніпра», описано життя на берегах ріки від порогів і до її гирла: навігацію і торгівлю, будні містечок і сіл, побут їхніх мешканців – відважних дніпровських лоцманів, українських селян, німецьких, шведських та єврейських колоністів. З особливим почуттям автор пише про занедбані запорозькі пам’ятки – рештки Січей і забуті могили «степових лицарів».


У другому томі, «Нарисах Дністра», описано життя прибережних містечок і сіл у межах тодішніх російських володінь: від села Анути вище Хотина і до Дністровського лиману (нині це територія України та Молдови), про природу, старожитності й, насамперед, про заняття і побут мешканців обох берегів Дністра: українських і молдавських селян-хліборобів, євреїв – крамарів і контрабандистів, а також німецьких, болгарських та швейцарських колоністів.

Джерело: Садиба Дмитра Яворницького


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!