В Дніпропетровській облраді відбувся круглий стіл “Iсторико-культурна спадщина Днiпрових порогiв”

03 Лютого 2017

31 сiчня 2017 р. у Днiпрi, у Облрадi вiдбувся круглий стiл «Iсторико-культурна спадщина Днiпровських порогiв». Виступали чимало шановних людей. Я теж подумав – чому б не розповiсти про виступи, хоча б найкоротше… Кого забув, або помилився у званнях – прошу вибачення)))

Організатор – Вадим Манюк, еколог, доцент кафедри фізичної та економічної географії Дніпровського національного університету – окреслив перспективи діяльності РЛП «Дніпрові пороги», зазначивши, що подібний природоохоронний об’єкт є найзручнішою формою природокористування у сучасних умовах. Звернув увагу на те, що незважаючи на знищення водосховищем Дніпрових порогів, надпорозькі балки, берегові схили та виходи граніту залишаються цінними, вартими заповідування природними, ландшафтно-історичними та туристичними об’єктами.
Олексій Ангурець – еколог, голова Громадської екологічної ради при Дніпровській облдержадміністрації – наголосив на великих фінансових можливостях, які відкриває для розвитку проекту РЛП «Дніпрові пороги» державна політика децентралізації.
Юрій Фоменко – фермер-підприємець – висловив сподівання, що організація РЛП «Дніпрові пороги» позитивно вплине на розвиток сільського господарства і сприятиме боротьбі з чисельними порушеннями в цій сфері, зокрема, з розоренням балкових та річкових схилів.
Володимир Манюк – геолог, дійсний член Європейської асоціації зі збереження геологічної спадщини ProGeo – звернув увагу на унікальність геологічних пам’яток Надпорожжя.
Олег Репан – історик, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України ДНУ – серед своєрідних туристичних «родзинок» сучасного Надпорожжя назвав Кодацьку фортецю, городище черняхівської культури Башмачку та тему дніпровських лоцманів.
Валентин Старостін – історик архітектури, науковий співробітник відділу охорони пам’яток історії Дніпровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей – звернув увагу на проблеми збереження архітектурної спадщини регіону та наголосив на необхідності складання писаної історії сіл Навдпорожжя й важливості видання відповідної поліграфічної продукції, розрахованої на якнайширший загал.
Яна Тимошенко – заввідділом Меморіальний будинок-музей академіка Д. І. Яворницького ДНІМ – звернула увагу на необхідність розвитку Музею дніпровських лоцманів у селі Лоцманська Кам’янка, а також на видавничий потенціал величезної колекції світлин з краєвидами Надпорожжя з фондів Дніпровського історичного музею ім. Д. І. Яворницького.
Олег Власов – історик, молодший науковий співробітник відділу історії Національного заповідника «Хортиця» – представив низку історичних фото Дніпровського Надпорожжя й поділився досвідом висвітлення теми шляхом видання поліграфічної продукції у місті Запоріжжя.
Микола Чабан – дніпровський журналіст, краєзнавець, письменник – наголосив на необхідності повернення із забуття й перевидання низки праць істориків минулого, присвячених Дніпровським порогам, зокрема В. Біднова, О. Девлада, Я. Якуші тощо.
Марина Шилкіна – співробітниця відділу краєзнавства Дніпровської обласної універсальної наукової бібліотеки – повідомила про можливості використання у науковій роботі матеріалів по темі Дніпровського Надпорожжя, які містяться у фондах Дніпровської обласної бібліотеки.
Олександр Харлан – історик архітектури, архітектор, доцент Придніпровської державної академії будівництва та архітектури – вкотре звернув увагу на вкрай незадовільний стан природо- та пам’яткоохоронної справи в Україні. Справа знищення Дніпра, розпочата у 1927 – 1932 рр., продовжується сьогодні, зокрема, запланованим затопленням решток порогів Південного Бугу.
Ярослав Ярошенко – вчитель історії, проектний менеджер Агенції розвитку Дніпра – серед іншого, наголосив на необхідності та невідворотності у перспективі демонтажу гребель та ліквідації водосховищ.

Автор: Олег Власов

Джерело: “Дніпрові Пороги”


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!