Що таке Дніпрові пороги?

Велична пам’ятка природи світового масштабу

Протягом мільйонів років Дніпро торував шлях до моря через гранітні пасма Українського кристалічного щита, утворивши дев’ять порогів. Навіть після їх затоплення ландшафти навколо вражають мальовничістю, дикістю й різноманіттям. Від Старого Кодаку до Хортиці по берегах Дніпра трапляються скелі, вік яких сягає понад 3 мільярди років. Балкові праліси-байраки з дубами-велетнями, глибокі тінисті яри з чистими джерелами, схили з барвистим розмаїттям степових трав, широкі дніпрові плеса, під якими сплять грізні Дніпрові Пороги. Споконвіку вони вабили, зачаровували, надихали, дивували неприборканою силою, і з часом набували все більшого сакрального змісту. Недаремно на початку ХХ століття Пороги швидко перетворилися на туристичну Мекку, допоки не були затопленими. Нині ландшафти по берегах порожистого Дніпра опинилися перед новими загрозами – гранітні кар’єри, забудова берегів, стихійна рекреація, забруднення Дніпра… Єдиним дієвим шляхом для збереження природно-історичної спадщини є створення на всій території Порожистого Дніпра установи природно-заповідного фонду – спочатку регіонального ландшафтного парку, а згодом і національного природного парку.

Багата історико-культурна спадщина

Земля на Порогах і навколо рясніє археологічними пам’ятками різних епох: тут є палеолітичні та неолітичні поселення й стоянки, могильники й ритуальні святилища, кромлехи доби бронзи, скіфські кургани, поселення черняхівської культури, залишки польської фортеці Кодак та інших фортифікацій XVII-ХVІІІ століття, фундаменти козацьких церков і старовинні цвинтарі… Саме тут, на найбільшому порозі Ненаситець ймовірно загинув легендарний князь Святослав. Тут кожен камінь, кожна скеля, кожен яр і байрак мовчазно бережуть пам’ять про героїчні часи козаччини і про славних лицарів Порогів – дніпровських лоцманів. Завдання регіонального ландшафтного парку – дослідження історичних та археологічних пам’яток, топонімічні й фольклорні студії, повернення з небуття, збереження, відродження, і популяризація культурологічного феномену Дніпрових Порогів як на регіональному, так і національному й міжнародному рівнях.

Дивовижний світ флори і фауни

Світ живих істот Порожистого Дніпра – це понад 700 видів квіткових рослин і декілька тисяч видів тварин, з яких щонайменше 80 видів занесені до Червоної книги України. Тут живуть дикі свині й сарни, гніздяться володарі повітряного простору орлани-білохвости, збереглися найбільші в регіоні популяції зеленої ящірки і водяного вужа, дуже рідко трапляються й місцеві “анаконди” –  сарматський та каспійський полози. особливим різноманіттям відзначається світ комах, з-поміж яких також є дуже рідкісні види, які прикрашають природу – поліксена і чорний аполлон, степова дибка і богомол ірис. Ландшафтний парк має не лише охороняти природне біорізноманіття, вести безперервний багаторічний моніторинг за змінами у природі, але й реалізовувати проекти з відтворення популяцій втрачених та рідкісних видів.

Екологічна освіта і виховання

Тільки живе спілкування людини з дикою природою з раннього дитинства і протягом життя здатне формувати повноцінне екологічне світосприйняття. Ландшафтний парк як еколого-освітня установа має заповнити брак спілкування з природою, властивий більшості сучасних дітей. Якісна перевага еколого-освітньої роботи в регіональному ландшафтному парку полягає саме у наданні змоги регулярно відвідувати дику природу у супроводі досвідчених гідів-педагогів, а також у наданні можливості відчути власну причетність до справи охорони природи. Любов до природи, відповідальність, патріотизм, краєзнавчі знання і сакральне ставлення до історичної спадщини – ті цінності, на формування яких  спрямована освітньо-виховна діяльність ландшафтного парку.

Чудові можливості для туризму

Природа Порожистого Дніпра дарує безліч можливостей для сучасного екологічного та краєзнавчого туризму. Адже саме тут можна побачити дику природу та історичні ландшафти Степового Подніпров’я в усій їхній красі та різноманітті. Пішохідні й велосипедні екскурсії, прогулянки на човнах і катерах, історичні та археологічні квести, фототури, спостереження за птахами, дайвінг на затоплених порогах, участь у наукових обліках звірів та птахів, ботанічні екскурсії – далеко не повний перелік варіантів для активного відпочинку. Головною передумовою для розвитку відповідального екотуризму на Дніпрових Порогах має бути налагодження туристичного сервісу в межах уже існуючого регіонального ландшафтного парку, і проведення функціонального зонування його території з наданням повноцінних можливостей як для збереження природи в заповідній зоні, так і для забезпечення туристичних потреб у рекреаційній зоні.

Актуальне З блогу:


Мене цікавлять пороги

Я хочу бути в курсі всього, над чим ви працюєте і не хочу пропустити нагоди допомогти, тому надсилайте мені новини, інормацію про проекти та інші корисності на пошту!